ایران ایر (Iran Air)

هواپیمایی ملی ایران در اسفند ماه سال 1340 با ادغام 2 شرکت قدیمی هواپیمایی ایرانین ایرویز و پرشین ایرویز تأسیس شد. از فروردین ماه سال 41 شروع به کار کرد. این هواپیمایی که بیش از نیم قرن با پرچم ایران فعالیت کرده در این مدت فراز و نشیب های بسیاری را پُشت سر گذاشت. ایران ایر اکنون قدیمی ترین هواپیمایی در ایران و یکی از بهترین ایرلاین های ایران است که هم ناوگان بزرگ و قدرتمندی دارد، هم با خرید هواپیماهای جدید ایرباس در سال های اخیر به تجهیز و نوسازی ناوگان خود پرداخت.

ایران ایر در حال حاضر پروازهای بسیاری به اروپا و دیگر مقاصد دور و نزدیک، به طور روزانه در برنامه خود دارد. قیمت ارزان بلیط هواپیما ایران ایر یکی از دلایل استقبال ایرانی ها و مردم دیگر کشورها، پروازهای هما است. بیشترین پروازهای داخلی ایران ایر از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و اهواز انجام می شود.

شركت هواپيمايی ایران ایر

دریافت آنلاین کارت پرواز ایران ایر

دریافت آنلاین کارت پرواز هنوز برای مسافران ایران ایر فراهم نشده است اما مسافران پروازهای ایران ایر در فرودگاه های مهر آباد، اهواز، اصفهان و مشهد می توانند از طریق دستگاه های خودکار (کیوسک)، شماره صندلی خود را انتخاب و کارت پرواز خود را دریافت کنند. در صورت داشتن بار، برای تحویل بار، بدون ایستادن در صف به کانتر مراجعه کنند و بار خود را تحویل دهند.

کلاس های پروازی هواپیمایی ایران ایر

1) هما کلاس

هما کلاس، نام بیزنس کلاس ایران ایر است که امکانات و راحتی بیشتری در پرواز برای مسافران فراهم می‌ کند. وعده های غذایی بیشتری در اختیار آن ها قرار می‌ دهد. صندلی ها در این کلاس پروازی عریض‌ ترند و مسافران فضای بیشتری نسبت به کلاس عادی در اختیار دارند. وزن بار مجاز در پروازهای خارجی هما در هما کلاس، با پروازهای داخلی متفاوت است. برای دارندگان کارت نقره‌ای و کارت طلایی نیز اضافه‌ بار رایگان در نظر گرفته شده است.

شركت هواپيمايی ایران ایر
2) اکونومی کلاس

صندلی های راحتی عادی و 1 وعده غذای رایگان در پرواز، از ویژگی های کلاس پروازی عادی ایران ایر یا همان کلاس اکونومی است. میزان بار مجاز کلاس اکونومی ایران ایر، در پروازهای مختلف متفاوت است و حتماً موقع خرید بلیط ایران ایر باید مورد توجه قرار گیرد.

بار دستی مجاز هواپیمایی ایران ایر

مسافران ایران ایر در کلاس پروازی اکونومی، مجاز به حمل 1 بار دستی مجاز با حداکثر وزن 5 کیلوگرم هستند. در کلاس پروازی بیزنس یا هما کلاس، مسافران مجاز به حمل 1 بار دستی مجاز با حداکثر وزن 7 کیلوگرم هستند. ابعاد بار دستی باید حداکثر 56 در 45 در 25 سانتی متر باشد و نباید بیشتر از 115 سانتی متر (طول + عرض + ارتفاع) شود. بار دستی مجاز مسافر در پروازهای خارجی و داخلی تفاوتی ندارد.

هواپيمايی ایران ایر
پذیرش بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

وزن بار مجاز و بار همراه مسافر در بلیط مسافر قید شده است. در صورت همراه داشتن چمدان‌ ها و بارهای با وزن بیشتر از وزن مجاز، مسافر ملزم به پرداخت اضافه بار خواهد بود. اضافه بار کل مسیر پرواز تا مقصد نهایی باید در مبدأ پرداخت شود. به طور معمول، بار مجاز در کلاس پروازی عادی (اکونومی) 30 کیلوگرم و بار مجاز برای مسافران هما کلاس (بیزنس) 40 کیلوگرم است.

بار مجاز مسافر در مسیرهای بین المللی (هما) در ادامه مسیر از – به آمریکا و کانادا با شرکت های هوایی لوفت هانزا (LH) – ترکیش (TK) و ایرکانادا (AC) به صورت 2 بسته و هر کدام به وزن 23 کیلوگرم است. در ادامه مسیر با شرکت های هواپیمایی اتریش (OS) – آلیتالیا (AZ) – ویرجین آتلانتیک (VS) و ک ال ام (KL) از – به آمریکا و کانادا 1 بسته به وزن 23 کیلوگرم است. بار مجاز مسافران (هما) در ادامه مسیر با شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز (BA) از – به کانادا 2 بسته هر کدام به وزن 23 کیلوگرم و از – به آمریکا 1 بسته به وزن 23 کیلوگرم است.

هواپيمايی ایران ایر
ناوگان هوایی هواپیمایی ایران ایر

از جمله هواپیماهای این شرکت هوایی می‌ توان موارد زیر را نام برد :

 • ATR 72
 • فوکر 100
 • بوئینگ 737
 • بوئینگ 747
 • ایرباس A310
 • ایرباس A321
 • ایرباس A300
 • ایرباس A320
 • ایرباس A330
 • مک دانل داگلاس MD-82
سایر اطلاعات درباره هواپیمایی ایران ایر :
 • کد IR : IATA
 • سال تأسیس : 1340
 • نام ایرلاین : ایران ایر – هما
 • وب سایت هواپیمایی ایران ایر : www.iranair.com
 • مقر اصلی : فرودگاه مهر آباد و فرودگاه امام خمینی تهران

هواپيمايی ایران ایر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید