آتا (ATA Airlines)

هواپیمایی آتا در تاریخ 27 آذر 1387 در شهر تبریز تأسیس شد. نخستین پرواز خود را در تاریخ 10 دی 1388،‌ از فرودگاه بین‌ المللی تبریز به مشهد انجام داد و در تاریخ 17 بهمن 1388 با پرواز از تبریز به تهران، رسماً آغاز به کار کرد. این ایرلاین به عنوان شانزدهمین ایرلاین کشور راه‌ اندازی شده است و قطب اصلی آن شهر تبریز است. قطب دیگر این ایرلاین تهران می‌ باشد.

هواپیمایی آتا در ابتدا کار خود را با 4 فروند هواپیمای مک دانل داگلاس (MD-83) با ظرفیت جابجایی 165 مسافر آغاز کرد. در حال حاضر این ایرلاین با 14 فروند هواپیما به کار خود ادامه می‌ دهد. از مهم‌ ترین مقاصد پروازی بین‌ المللی آتا می‌ توان به بحرین، گرجستان، عراق، ترکیه، کویت و عربستان اشاره کرد. برخی از پروازهای داخلی این ایرلاین از تبریز به مقصد مشهد، کیش، اهواز، ارومیه، اردبیل، شیراز، بندر عباس و قشم می‌ باشد. پروازهایی نیز از شهرهای‌ اردبیل، مشهد، شیراز، کیش و ارومیه دارد.

شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا همواره در حال توسعه و رشد می‌ باشد. این شرکت هوایی علاوه بر جذب 120 مهماندار و سر مهماندار، 35 خلبان و کمک خلبان ایرانی را برای گذراندن دوره‌ های آموزشی به کشورهای سوئد،‌ ترکیه،‌ اوکراین و بلغارستان اعزام کرده است. با بهره‌ گیری از مهندسان و تکسنین های آموزش دیده خود، همواره در پی تعمیر و نگهداری ناوگان خود است. اولین ایرلاین ایرانی است که برای نیروهای خود کلاس‌ های آموزشی تعمیر و نگهداری مکانیک B1 و B2 برگزار کرده است. از ابتدای کار آتا، تا به امروز 12 حادثه برای این ایرلاین به وجود آمده است که خوشبختانه هیچ یک منجر به تلفات جانی نشده است.

کلاس های پروازی هواپیمایی آتا

بیشتر کلاس‌ های پروازی آتا به صورت اکونومی می باشد. کلاس پروازی بیزینس کلاس را فقط می‌ توانید در هواپیماهای ایرباس این هواپیمایی بیآبید. با وجود راحتی بیشتر کلاس تجاری پروازها،‌ در پروازهای اکونومی این ایرلاین نیز خدمات پذیرایی ارائه می‌ شود که از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار است.

شرکت هواپیمایی آتا

بار دستی مجاز هواپیمایی آتا

توجه داشته باشید که اندازه بار مجاز در این شرکت هواپیمایی 20 کیلوگرم است. در صورتی که همراه خود کیف دستی یا چمدان به داخل کابین می برید، باید 5 کیلوگرم و در ابعاد استاندارد 40*20*55 باشد. در حالت کلی می توانید با ورود به سایت رسمی آتا ایرلاین درباره اضافه بار، انواع بار، قوانین مربوط به پذیرش بار و کالاهای غیر قابل حمل اطلاعات کسب کنید.

پذیرش بار مجاز هواپیمایی آتا

پذیرش بار مجاز در پروازهای ایران عمدتاً بر حسب وزن محاسبه می شود. حداکثر وزن مجاز نباید بیشتر از 30 کیلوگرم و حداکثر جمع ابعاد نباید بیشتر از 158 سانتی‌ متر باشد. به طور میانگین نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم برابر با 1% قیمت بلیط می‌ باشد.

کالاهای غیر قابل حمل در هواپیمایی آتا

کالاهای غیر قابل حمل در هواپیمای آتا شامل فشفشفه، ترقه، سلاح، جیوه، مواد اسیدی، مواد قابل اشتعال، آتش‌ سوزی و انواع گازها می باشد.

هواپیمایی آتا
ناوگان هوایی آتا

ناوگان هوایی آتا در حال حاضر شامل 14 فروند هواپیمای MD،‌ ایرباس،‌ بوئینگ و امبرائر می‌ باشد.

هواپیماهای این ناوگان عبارتند از :

  • 6 فروند MD-83
  • بوئینگ B737-500
  • بوئینگ B737-300
  • 2 فروند امبرائر ERJ-145
  • 3 فروند ایرباس A320-200

هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا شامل هواپیماهای مختلفی است که هر کدامشان مشخصات خاص خود را دارند. ایرباس A320 جزء هواپیماهای کوچک است، که از سال 1984 فعالیت دارند. عملکرد، تعمیر و نگهداری این هواپیماها آسان است. مصرف سوختشان نیز کم است. قادر به حمل 150 مسافر است. بوئینگ 737 نیز به عنوان هواپیمای مسافربری تک راهرو بوده و دارای ظرفیت 130 مسافر را دارد. مک دانل داگلاس ام دی نیز هواپیمای 2 موتوره است و برای مسافرت های اکونومی مناسب است. امبرائر نیز جزء هواپیماهای کوچک مسافربری هستند و برای مسافرت های کوتاه با ظرفیت کم مناسب هستند.

سایر اطلاعات درباره هواپیمایی آتا :

  • کد I3 : IATA
  • نام ایرلاین : آتا
  • سال تأسیس : 1387
  • مقر اصلی : ایران (تبریز)
  • وب سایت هواپیمایی آتا : ataair.ir

هواپیمایی آتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید