برای رزرو تور ، مشاوره یا استعلام قیمت تورها با ما تماس بگیرید
ساعت کاری : 9 الی 18
شنبه تا جمعه حتی روزهای تعطیل
برای رزرو تور ، مشاوره یا استعلام قیمت تورها با ما تماس بگیرید
ساعت کاری : 9 الی 18
شنبه تا جمعه حتی روزهای تعطیل
تورهای آگرا

آگرا شهر تاج محل ؛ یادگار عشق ابدی

لقب آگرا در میان شهرهای جهان (شهر عشق) است. سازه تاج محل، نماد یکی از بزرگترین داستان های عاشقانه قرون وسطی هند در آگرا قرار دارد. آگرا یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی هند است. این شهر زیبا که در ساحل رودخانه یامونا قرار دارد زمانی که سیکاندر لودی تصمیم گرفت آگرا را به پایتختی تبدیل کند، مورد توجه عموم قرار گرفت. این شهر حتی در زمان سلطنت اکبر، جهانگیر، شاه جهان و اورنگ زیب پایتخت باقی ماند. در دوره مغول بود که آگرا برخی از بناهای تاریخی باور نکردنی مانند تاج محل، بولان دروازه و قلعه آگرا را به دست آورد.

با کاهش نفوذ مغول، نفوذ اهمیت آگرا کاهش یافت. در این زمان، بریتانیا به قدرت قابل توجهی دست یافت. آگرا در دهه 1800 تحت کنترل بریتانیا در آمد. با تغییر پایتخت به دهلی نو، آگرا اهمیت قدرتمندی را که در دوره مغول داشت از دست داد. پس از استقلال، آگرا به یک شهر صنعتی و یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل شد. که برخی از بناهای معروفش نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند.

تور آگرا

آگرا که در سواحل رودخانه یامونا در اوتار پرادش قرار دارد، یک مقصد گردشگری محبوب است. زیرا یکی از 7 عجایب جهان، تاج محل را در خود دارد. این نگاهی دزدکی به تاریخ معماری و میراث امپراتوری مغول با 2 مکان دیگر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، قلعه آگرا و فاتح پور سیکری است. تاریخ، معماری، عاشقانه همه با هم جادوی آگرا را ایجاد می‌ کنند. از این رو برای هر کسی که در هند زندگی می‌ کند یا از هند بازدید می‌ کند، باید از آن بازدید کند.

آگرا یکی از پُر جمعیت ترین شهرهای اوتار پرادش و 24 اُمین شهر پُر جمعیت هند است. این شهر تاریخ طولانی و غنی دارد. جای تعجب نیست که آگرا بخشی از تور مثلث طلایی هند محبوب برای گردشگران همراه با دهلی و جیپور است. بخشی از طاق میراث اوتار پرادش به همراه بنارس و لاکنو است. محققان تاریخ و علاقه مندان به معماری مطمئناً در اینجا با گستره وسیع هنر و فرهنگ مغول همراهی خواهند داشت.

سواحل رودخانه یامونا

آگرا به غیر از بناهای تاریخی اش، چیزهای هیجان انگیزی برای یک سفر خوشمزه دارد. به خاطر پتا (شیرینی تهیه شده از کدو تنبل با تلفیق گلاب و زعفران) این شرینی به همان اندازه که تاج محل معروف است، محبوب قلب هاست. آگرا به‌ خاطر تزئینات مرمری‌ اش که بهتر است در بازار سادار یا بازار کیناری خریداری شوند، به خوبی معروف شد.

آگرا بیشتر در یک سفر 1 روزه از دهلی نو یا سایر شهرهای نزدیک در اوتار پرادش بازدید می شود، اما ارزش آن را دارد. آماده باشید که مبهوت، شگفت زده و هیجان زده شوید. با این حال، کمی احتیاط کنید که در پوشش راهنمایان تور غیر رسمی و صنایع دستی تقلبی، سرتان کلاه نرود. در مورد افراد بومی آگرا احتیاط کنید.

جاذبه های گردشگری مشهور در آگرا هند :

1) تاج محل ؛ قصه‌ای تاریخی برای عشق (Taj Mahal)

تاج محل یکی از عجایب 7 گانه جهان است که در کنار رودخانه یامونا در آگرا قرار دارد. این بنا توسط امپراتور مغول شاه جهان به عنوان یاد بودی برای همسر سوم خود ممتاز محل بنا شد. مقبره خود شاه جهان نیز در آن قرار دارد. تاج محل که به طور کامل از سنگ مرمر سفید در قرن هفدهم احداث شد، یکی از زیباترین بناهای تاریخی در جهان است. هر ساله تعداد بازدید کنندگانی بیش از کل جمعیت آگرا از دروازه های باشکوه این شهر عبور می کنند، تا نگاهی اجمالی به این بنای تاریخی خیره کننده داشته باشند.

تاج محل که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، مخفف تاج قصرها در زبان فارسی است. مقبره به شکل مستطیل طراحی شد. می توان از طریق دروازه‌ای عظیم و طاق هایی در 2 طرف آن است به آن وارد شد. کانال‌ های آب و فواره‌ هایی در ورودی وجود دارد، که این بنا را تماشایی‌ تر می‌ کند. انعکاس این منظره باشکوه در رودخانه یامونا شاعرانه است. ساخت تاج محل با مساحت تقریبی 42 هکتار در سال 1631 آغاز شد و 17 سال طول کشید، تا در سال 1648 تکمیل شود.

تاج محل آگرا

این بنا با سنگ مرمر سفید حاصل از مکرانا در راجستان درست شد. رسیدن به تاج محل، گشت و گذار در آگرا را می توان با تونگا، اتوبوس های برقی و تمپو انجام داد. از ریکشاهای خودکار و اتوبوس های دولتی هم می توان استفاده کرد. برای به حداقل رساندن اثرات آلودگی بر بنای تاریخی، تردد وسایل نقلیه در مجاورت تاج محل ممنوع است. باید در پارکینگ هایی که در فاصله کمی از مقبره هستند، پارک کنید. اتوبوس های توریستی غیر برقی برای بازدید کنندگان در دسترس است.

تاج محل و قلعه آگرا خیلی به یکدیگر نزدیک هستند. اگر هوا خیلی گرم نبود، می توانید مسافت بین این 2 جاذبه قدم بزنید. تعداد زیادی خودرو و ریکشا باتری‌ دار در بین 2 بنای تاریخی بزرگ تردد دارند، که رفت و آمد را برای شما آسان می کنند.

2) قلعه آگرا ؛ سنبلی از سلسله مغول

قلعه سرخ آگرا یا قلعه آگرا، یک شاهکار معماری تمام عیار است. امپراتور اکبر در سال 1573 این قعله را بنا کرد. این قلعه در ساحل سمت راست رودخانه یامونا قرار دارد و تماماً از ماسه سنگ قرمز است. این قلعه تاریخی تا سال 1638 محل سکونت مغول ها بود. یکی از مراکز میراث جهانی یونسکو، در 2.5 کیلومتری تاج محل قرار دارد. قلعه آگرا با نام‌ های لعل قیلا، فورت روژ یا قیلا اکبری نیز معروف است.

قلعه سرخ آگرا

این قلعه نماد آگرا محسوب می شود و به قدری عظیم است که اغلب از آن به عنوان شهر محصور شده می شناسند. این بنا یک نمونه عالی، کامل از هنر و معماری مغول است که فقط از ماسه سنگ قرمز تشکیل شد. در محوطه قلعه آگرا، نفیس ترین سازه ها مانند مسجد مروارید، دیوان من خاص، دیوان من عام، مسجد موتی و جهانگیری محل قرار دارند. برخی از قسمت‌ های قلعه آگرا که توسط ارتش هند استفاده می‌ شود، برای بازدید عموم ممنوع است.

منظره رودخانه یامونا و تاج محل که از آلاچیق‌ های قلعه پیداست، گردشگران تور مثلث طلایی هند را به هیجان می‌ آورد. قلعه آگرا در فاصله نزدیکی تا تاج محل مجلل قرار دارد. بنابراین ایده بسیار خوبی است. بازدید از این 2 جاذبه را در 1 روز انجام دهید. نزدیک ترین ایستگاه راه آهن به قلعه سرخ آگرا، آگرا کانت است. اگر برای اولین بار به آگرا سفر می کنید، در ایستگاه پیاده شوید و به سمت غرفه پیش پرداخت بروید تا 1 وسیله نقلیه مثل 1 تاکسی یا ریکشا – را با قیمت کرایه کنید. کرایه تاکسی معمولاً بین 200 تا 300 روپیه است، زیرا فاصله بین ایستگاه و قلعه حدود 13 کیلومتر است.

3) عمارت فاتح پور سیکری ؛ غرور امپراتوری مغول

فاتح پور سیکری در 40 کیلومتری آگرا واقع است. شهری در منطقه آگرا و یک جاذبه گردشگری معروف است. شهری که عمدتاً از ماسه سنگ قرمز تشکیل شد. فاتح پور سیکری در قرن 1571 توسط امپراتور مغول اکبر تأسیس شد. این جاذبه در اصل یک شهر مستحکم است که توسط پادشاه بنا شد و برای 15 سال مرکز مهم  امپراتوری او بود. این بناها در حال حاضر یکی از میراث جهانی یونسکو هستند. کاخ جودا بای، مسجد جاما، (Buland Darwaza) و مقبره سلیم چیستی در میان بسیاری از بناهای معروف دیگر را در خود دارد. مجموعه امپراتوری که بر گرفته از چادرهای عربی و آسیای مرکزی است، اثری از غرفه‌ هایی است که در هندسه‌ای رسمی بر روی یک قطعه زمین چیده شده‌اند.

عمارت فاتح پور سیکری

ترکیبی منحصر به فرد از برتری معماری و باورهای مذهبی – فاتح پور سیکری را خلاصه می کند. این بنا توسط اکبر برای بزرگداشت شیخ سلیم چیستی ساخته شد، که پیش‌ بینی او در مورد تولد وارث مغول زمانی که اکبر از شهر سیکری آن زمان بازدید می‌ کرد به حقیقت پیوست. به افتخار نبوت، اکبر این شهر و مسجد جامع را ساخت، مسجدی خیره کننده که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. او ساخت 3 قصر را برای هر 1 از همسران مورد علاقه‌اش بر عهده گرفت. یکی هندو، یکی مسلمان و دیگری مسیحی. 1 شاهکار هندی – اسلامی، فاتح پور سیکری در هنگام غروب آفتاب زیبا به نظر می رسد.

4) مسجد جامع (Jama Masjid) ؛ قلب مقدس آگرا

مسجد جامع آگرا که به (مسجد جمعه) نیز معروف است، بنای قرن هفدهمی است. یکی از بزرگترین مساجد ساخته شده توسط مغول ها در هند است. مسجد جامع که در زمان سلطنت شاه جهان در سال 1648 درست شد، به دختر مورد علاقه‌اش جهان آرا بیگم تقدیم کرد. این بنای تاریخی باشکوه از قلعه آگرا با ایستگاه راه آهن آگرا فورت درست بین 2 سازه قابل دیدن است.

مسجد جامع اگرا

مسجد جامع عمدتاً از ماسه سنگ قرمز و مرمر سفید ساخته شده است، که به عنوان شاهدی بر معماری باشکوه مغول است. دارای 1 آبنما در مرکز است و توسط 4 کیوسک در حیاط پشتیبانی می شود. دیوارهای داخلی دارای نوشته هایی به سبک ایرانی در ستایش شاه جهان و جهان آرا است. تابلوهای منبت کاری در اینجا کاملاً شبیه به تاج محل است. در تمام بناهای تاریخی و بناهایی که توسط مغول ها در آگرا بنا شد مشترک است. هر جمعه نمازهای ویژه در این مسجد اقامه می شود، که هزاران نفر از مردم در آن حضور دارند. آرامگاه سلیم چیستی بخشی از محوطه مسجد است.

مسجد جامع درست روبروی ایستگاه راه آهن آگرا فورت قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. برای رسیدن به مسجد می توانید از هر نقطه شهر 1 ماشین ریکشا کرایه کنید. علاوه بر این، مترو یک انتخاب کاملاً مناسب برای رسیدن به مسجد جاما است. از طریق خطوط زرد و بنفش به منطقه اصلی دهلی نو – (Rajiv Chowk) به خوبی متصل است. اگر با مترو سفر می کنید، سوار مترویی شوید که به سمت (Samaypur Badli) می رود و در دروازه کشمیر به سمت خط بنفش که ایستگاهی به نام مسجد جامع دارد، قطار را عوض کنید. هزینه کرایه فقط 30 روپیه است که کار آمد ترین راه برای رسیدن به مسجد جامع است.

5) آرامگاه اعتماد الدوله (Itmad Daulah) ؛ آگرا

آرامگاه اعتماد الدوله که اغلب به عنوان (بچه تاج محل) مشهور می باشد، مقبره مغول است. اغلب به عنوان نسخه‌ای از تاج محل در نظر گرفته می شود. این اولین مقبره در هند است که تماماً از سنگ مرمر تشکیل شد. این مقبره توسط نور جهان، همسر جهانگیر، برای پدرش میرقیاس بیگ (که بعداً به نام اعتماد الدوله معروف شد) که وزیر دربار شاه جهان بود، احداث شد.

آرامگاه اعتماد الدوله

آرامگاه اعتماد الدوله نشان دهنده گذار از مرحله اول معماری مغول به مرحله دوم است. این اولین بنایی بود که از پیترا دورا استفاده کرد و در سواحل رودخانه یامونا بنا شد. این بنا اساساً از معماری هندی – اسلامی، با استفاده از ورودی های قوسی شکل و برج های 8 ضلعی تشکیل شد. اگر به آرامگاه اعتماد الدوله نگاهی بیندازید، شبیه جعبه جواهراتی است که در 1 باغ می بینید. این مقبره باشکوه که در سواحل یامونا ساخته شد، قرار بود الهام بخش ساخت یکی از عجایب جهان (تاج محل) در سال‌ های بعد باشد.

3 مرکز خرید در آگرا ؛ برای خرید و سرگرمی

آگرا خانه تاج محل شهری زیباست که با زیبایی و جذابیتش همه را مجذوب خود می کند. این شهر دارای مکان‌ های گردشگری متنوع و مکان‌ های آرام‌ بخشی است که به زیبایی شهر می‌ افزاید. اما جدا از این مکان‌ ها، مراکز خرید هستند. مراکز خرید آگرا همگی در مکان های مختلف شهر قرار دارند. برخی در مکان های شیک و برخی دیگر در مکان های شلوغ.

🛒 در اینجا 3 مرکز خرید برتر آگرا را معرفی می کنیم، که حداقل 1 بار باید از آن ها بازدید کرد :

1- آشوک مال (Ashok Mall)

مرکز خرید آشوک کاسموس در منطقه شیک شهر وجود دارد و 1 مرکز سرگرمی مدرن است. (Cosmos Mall) که توسط گروه (Ashok) تأسیس شد. تلفیقی از غذاخوری، سرگرمی، اقامت و خرید است. مرکز خرید کاسموس برخی از برندهای پیشرو مد و فناوری را برای مشتریان خود در خود جای می دهد. این مرکز خرید در آگرا شامل برندهای آرایشی مانند (Revlon) و برندهای مد پیشرو مانند Canary London – Reliance Trends و Lifestyle است. دارای سوپر مارکت معروف (Big Bazaar) و غذای مشترک مشهور جهان مک دونالد است. علاوه بر خرید، این مرکز خرید شامل 1 مالتی پلکس، 1 منطقه سرگرمی، فود کورت، رستوران و اتاق‌ هایی برای کنفرانس است. در کل مرکز خرید (Ashok Cosmos) 1 ایستگاه برای همه سرگرمی ها و نیازهای فنی است.

📌 آدرس : 119/8 – 120/8 ,Sanjay Palace, Civil Lines, Agra

آشوک مال آگرا
2- مرکز خرید پسیفیک تاج محل (Pacific Mall)

این مرکز خرید در جاده (Fatehbad) فاز 1 در آگرا قرار دارد. این مرکز خرید آنقدر که انتظار می‌ رود بزرگ نیست، اما تمامی فروشگاه‌ های خوب را برای خرید و سرگرمی شما را دارد. این بازار دارای برندهای ملی و بین‌ المللی بسیاری از قبیل KFC – Archies – Pizza Hut و … است. فود کورت مجاور یکی از بهترین فود کورت‌ های آگرا است.

📌 آدرس: Plot No. 3E, Taj Nagari Scheme, Phase-I, Fatehbad Road, Agra

مرکز خرید پسیفیک تاج محل
3- بازار سابهاش (Subhash Bazaar)

یکی دیگر از بازارهای محبوب آگرا است، که در (Halwai Gali) در نزدیکی لبه شمالی مسجد جامع در نزدیکی قلعه آگرا قرار دارد. سوبهاش یکی دیگر از بهترین مکان‌ های مخصوص خرید در آگرا می باشد که در هالوی گالی که در نزدیکی ضلع شمالی مسجد جامع قرار دارد. دوستداران ابریشم می‌ توانند این مکان را برای خرید شگفت‌ انگیز ابریشم در نظر داشته باشند، چرا که کالاهای عالی ابریشم مانند ساری‌ های ابریشمی را ارائه می‌ دهد که از لحاظ کیفیتی بسیار مشهور هستند. این مکان به مهارت‌ های مناسب چانه زنی نیاز دارد، که به بازدید کنندگان کمک می‌ کند تا محصولات با کیفیت را در یک بازه قیمتی شگفت‌ انگیز خریداری کنند. اگر قصد سفر را دارید، این مکان خرید را از دست ندهید و آدرس آن را در Halwai Gali, Agra پیدا کنید.

بازار سابهاش اگرا
بهترین هتل های آگرا در هند

آگرا که به عنوان (شهر تاج) شناخته می شود، خانه یکی از عجایب 7 گانه جهان است. تاریخ، معماری و باغ‌ های سرسبز با هم جادوی آگرا را ایجاد می‌ کنند. از این رو برای هر کسی که در هند زندگی می‌ کند یا از هند بازدید می کنند، باید از آن بازدید کرد. این شهر مجموعه وسیعی از هتل های لوکس هند و محل های اقامت متوسط ​​را دارد، که بسیاری از آن ها در فاصله قابل توجهی از تاج محل هستند که دلیل اصلی بازدید از این شهر است.

تاج ناگری اگرا

تاج ناگری دارای هتل‌ های سطح بالا با معماری مغول، اتاق‌ های پُر جنب و جوش، خدمات با کلاس و مهمان‌ نوازی عالی است. منطقه جنوب تاج مسلماً ارزان‌ ترین اقامتگاه‌ های آگرا مانند مسافر‌خانه‌ ها را ارائه می‌ دهد. خیابان‌ هایی که از جاده فتح‌ آباد جدا می‌ شوند، دارای غلظت بالایی از هتل‌ های میان‌ رده هستند که اتاق‌ های دنج و امکانات رفاهی را ارائه می‌ کنند.

🥯 بهترین رستوران های آگرا ؛ برای تجربه طعم های هندی

چه عاشق طعم های تند و ادویه‌ای باشید چه شیرینی‌ های خوشمزه، آگرا هرگز از جذابیت خود دست بر نمی‌ دارد. پتا، 1 آب نبات نرم از کدو یکی از محبوب ترین با غذاها در آگرا است که نمی توانید آن را از دست بدهید. طعم های جدید و طرز سروهای خلاقانه‌ای از این غذای شیرین همیشه محبوب در آگرا وجود دارد.

یکی دیگر از میان وعده های محبوب در اینجا دلموت است، که 1 خوراک عدس بسیار تند است. این شهر غذاهای بی شماری از شمال هند و پنجاب در فرهنگ غذایی خود دارد. در ادامه 5 نمونه از بهترین رستوران های این شهر شگفت انگیز را به شما معرفی خواهیم کرد :

1) رستوران داساپراکاش (Dasaprakash)

غذاهای گیاهی هندی جنوبی این رستوران را تجربه کنید که فوق العاده هستند. تالیس در اینجا 1 غذای قاره‌ای است که باید امتحان کنید. فراموش نکنید که بعد از غذا 1 ظرف بستنی میل کنید.

رستوران داساپراکاش

2) رستوران هتل سانیا پالاس (Saniya Palace)

2 رستوران عجیب روی روف گاردن هتل که بهترین منظره تاج محل را در اختیار شما قرار می دهد، هتل سانیا پالاس است. میزهای زیبا و گیاهان گلدانی به شگفت انگیزی آن می افزایند. اگر به دیدن مناظر علاقه مند باشید، هرگز نا امید نخواهید شد. غذاهای ترکیبی غربی و هندی آن ها را باید امتحان کنید.

رستوران هتل سانیا پالاس

3) تاج کافه (Taj Cafe)

این رستوران مشهور تا پاسی از شب باز است. کافه تاج در آگرا بسیار معروف است. اگر به 1 لقمه سریع نیاز دارید، می توانید برای تهیه انواع فست فودها به این کافه دنج سر بزنید. این کافه برای صرف صبحانه و ناهار تالیس در بین بازدید کنندگان دفتر بسیار محبوب است.

تاج کافه اگرا

4) رستوران جهانکار (Jhankar Restaurant)

رستوران جهانکار در حالی که تمام شب را با سرگرمی و موسیقی رقص می‌ گذراند، غذای سنتی هند را سرو می کند. این رستوران خود مکان بسیار جذاب و زیبا است. منوی آن ها شامل بسیاری از غذاهای خوش آب و رنگ هندی است که شامل غذاهای مخصوص آن ها، آلو گوبی، سیب زمینی با گیاهان و میوه‌ های خشک به همراه گشنیز و سس نعنا است. یکی دیگر از خوراک‌ های لذیذ آگرا، مورگ کورما، مرغ موجود در ماست، پنیر و تخم خشخاش است که با گلبرگ‌ های گل رُز و تخمه خربزه تزئین شدند. چیزی که باعث جذاب بودن این رستوران می‌ شود، این است که گیاهان و سبزیجات مستقیم از باغ آشپزخانه رستوران تهیه می‌ شوند.

رستوران جهانکار اگرا

5) رستوران استاف میکرز (Staff Makers)

رستوران استاف میکرز در 1 تراس زیبا در پشت بام در هتل کمال قرار دارد و دارای دید بسیار چشم گیری از تاج محل مشهور است. این رستوران، رستوران مناسبی برای لذت بردن از بهترین غذاهای شهر تاج محل است، اما بیشتر غذاها هندی نیستند. به عنوان مثال میهمانان می توانند پنکیک را با عسل انتخاب کنند. رستوران در تمام روز از 6.00 تا 22:00 باز است. این باعث می‌ شود که این رستوران 1 مکان عالی برای صبحانه، میان وعده، ناهار و شام باشد، مهم نیست در چه ساعتی از روز تصمیم می‌ گیرید. نشستن در تراس این رستوران را تجربه کنید. جو بی نظیر و لذت بخش خواهد بود. منظره‌ های فراموش نشدنی در جلوی چشم شما قرار خواهند گرفت.

کلام آخر ؛ هم قدم با دنیا گردی آریا در شهر عشاق

حالا که قدم های آخر را برای انتخاب سفر به آگرا با تور مثلث هند بر می دارید. تیم سفرهای دنیاگردی آریا به شما اطمینان می دهد که شما از دردسرهای اخذ ویزا و بیمه مسافرتی رها خواهد کرد. مشاوران متخصص دنیاگردی رزرو هتل را با توجه به بودجه و نکات پُر اهمیت از نگاه شما انجام خواهند داد، که سفری دور از دغدغه های معمول را تجربه کنید. شهر آگرا یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در تور ترکیبی هند است. این شهر به دلیل داشتن یکی از عجایب 7 گانه جهان مشهور و محبوب است.

تور ترکیبی هند

هندی‌ ها هم آن را دوست دارند. خارجی‌ هایی که برای تحسین زیبایی‌ هایش به اینجا می‌ آیند، آن را از دست نمی دهند. تور آگرا دهلی و جیپور، مثلث طلایی گردشگری در هند را تشکیل می دهد. اما با خرید تور ترکیبی هند و همراهی لیدر فارسی زبان سفرهای دنیاگردی آریا به شما ثابت خواهد شد، زیبایی ها و امکانات آگرا در هند چیزی بیشتر از تاج محل است. اگر به جزئیات بیشتری درباره سفر خود فکر می کنید، می توانید با مشاوران با تجربه دنیاگردی آریا تماس بگیرید تا سفر بی نظیری را برای شما رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست