تورهای گرجستان

برای مشاهده تورهای گرجستان روی تور مورد نظر خود کلیک کنید

تورهای تفلیس

مشاهده تورها

تورهای باتومی

مشاهده تورها

تورهای ترکیبی گرجستان

مشاهده تورها

گرجستان ؛ سرزمین رازها و زیبایی ها

گرجستان، زیبایی ذاتی اروپای شرقی را با ترکیبی از طبیعت و تاریخ قرون وسطی به جهان نشان می‌ دهد. این کشور با معماری زیبای کلیساها، خیابان‌ های سنگ فرش و مناظر بی‌ نظیر کوهستانی برای همیشه در خاطره شما باقی می‌ ماند. این کشور هم جذاب و هم عجیب است. تور گرجستان فرصتی است برای سفر به کشوری زیبا، در نزدیکی ایران که جایی در میانه اروپا و آسیا قرار دارد همچنین خصایص هر 2 قاره را به ارث می برد. گرجستان با شهرهای کوچک و بزرگ جذاب، شما را از زندگی یکنواخت شهری دور می‌ کند.

گرجستان

نام بسيار قديمی گرجستان (کولخيدا) يا کُلخيس و بعدها (ايبريا) بود. در زمان های بعد، به بخش هايی از اين سرزمين به (کاختی)، (کارتلی)، (ايمرتی) و (اگريسی) اطلاق می گرديد. اين قلمرو از زمان های ديرين، مسکونی بود. آثار باستانی مربوط به دوران سنگ، مفرغ و آهن نشان دهنده ساختارهای قبيله‌‎ای سپس دوران گذر به يکجا نشينی، جوامع اجتماعی، دامداری و کشاورزی اين منطقه است. کشوری کوهستانی و پُر باران است که در منطقه قفقاز، تقريباً بين کوه های قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک قرار دارد. مرز ميان اروپا و آسيا محسوب می شود. گرجستان در ميانه و غرب قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) قرار دارد.

گرجستان یکی از همین کشورهاست. با اینکه مرز مشترک با ایران ندارد، اما در فاصله نزدیکی با کشورمان جای دارد. در سال های اخیر به عنوان یکی از مقصدهای سفر خارجی ایرانی‌ ها شناخته می شود. چون علاوه بر اشتراکات فرهنگی، در فاصله نزدیکی با کشورمان جای دارد.

تاریخ گرجستان

تاریخ گرجستان به پیش از دوران پارینه سنگی باز می‌ گردد. در این کشور جمجمه‌ هایی را مربوط به 1 میلیون و 800 هزار سال پیش پیدا کرده‌اند که تصدیق این ماجراست. این کشور نیز مانند تمام سرزمین‌ های اوراسیایی به دلیل موقعیت جغرافیای خاصش، تاریخ پُر فراز و نشیبی را تجربه کرده است. برای مثال زمانی جزئی از ایران بوده و روزگاری بخشی از جماهیر شوروی سابق. کشور گرجستان در حال حاضر به‌ صورت جمهوری نیمه ریاستی متمرکز اداره می‌ شود.

تور گرجستان
عجایب طبیعی گرجستان

گرجستان دارای مناظر طبیعی غنی و متنوع است که مملوء از شگفتی های جغرافیایی فراوان، مجموعه‌ای پُر جنب و جوش از گیاهان – جانوران است. کوه‌ های باشکوه بر فراز جنگل‌ های سر سبز بر افراشته‌اند و ملیله‌ای از زیبایی را ایجاد می‌ کنند که منحصر به این منطقه است. از گل های کمیاب، عجیب و غریب تا طیف متنوعی از حیات وحش تنوع زیستی گرجستان واقعاً دیدنی است. چه عاشق طبیعت باشید و چه به دنبال برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود هستید، مجموعه‌ای بی پایان از شگفتی ها برای کشف در محیط طبیعی خیره کننده گرجستان پیدا خواهید کرد.

کوه‌ های قفقاز

یکی از اصلی‌ ترین نمادهای گرجستان، کوه‌ های قفقاز هستند. رشته کوهی طبیعی و بکر با قله‌ های پوشیده از برف تمام قشنگی قفقاز نیست. بخش جذاب ماجرا اینجاست که این منطقه سکونتگاه قومیت‌ های مختلفی است که می‌ توانید از نزدیک با فرهنگ، زبان و تاریخشان آشنا شوید. فقط توجه کنید که مزیت بکر و کشف نشده بودن می‌ تواند 1 شمشیر 2 لبه باشد. اگر قصد کمپینگ و کوهنوردی در قفقاز را دارید، حتماً این سفر را به صورت گروهی انجام دهید. یا حداقل از راهنماهای محلی کمک بگیرید.

در شمال کوه های قفقاز بزرگ در غرب دریای سیاه درخشان و در جنوب رشته کوه های قفقاز کوچک قرار دارد. در شرق، چشم اندازی از مزارع، رودخانه ها، آبشارها، دره ها، قله ها، چشمه ها، دریاچه ها، آب انبارها، نهرها، جنگل ها، غارها، مزارع خشخاش، گل های مروارید و گل های آلپ چشم شما را می نوازد.

نماد جالب ملی و پرچم سرزمین گرجستان

نشان ملی کشور گرجستان، الهام بخش از خاندان سلطنتی گراتیونی می‌ باشد. قبل از سال 2004 میلادی نیز نشان رسمی دموکراتیک بوده است. مجسمه مردی سوار بر اسب سفید است که در شهر تفلیس – میدان واختانگ گرگاسالی قرار دارد. این شخص همان (جرجیس قدیس) از قدیسین مسیحی می‌ باشد، که قرن‌ ها قبل از ظهور اسلام در این دنیا زندگی کرده است. این مرد از شهدای مسیحی به شمار می‌ آید و به (گیورکی مقدس) در کشور گرجستان مشهور می‌ باشد. در افسانه‌ های مسیحی کشتن اژدها و مار به آن مرد نسبت داده شده است. مردم گرجستان روز آخر نوامبر هر سال را به مناسبت تولد جرجیس مقدس جشن می‌ گیرند. به این صورت یاد و خاطره این پادشاه مقتدر را گرامی می‌ دارند.

جرجیس قدیس

بر سر نیزه وی، 1 علامت صلیب وجود دارد. در بالای این نشان، تاج سلطنتی کشور گرجستان به رنگ طلایی قرار دارد. در زیر آن 1 مستطیل قرمز رنگ وجود دارد که داخل آن، طرح جرجیس قدیس شکل گرفت. دور چهره جرجیس قدیس هاله‌ای از نور قرار دارد که نشان از مقدس بودن او می‌ باشد. به علاوه در 2 طرف این نشان ملی، تصویر 2 شیر طلایی به چشم می‌ خورد، که گویی مستطیل قرمز رنگ را در دست گرفته‌اند. روی نوار سفید رنگ پایینی نشان ملی کشور گرجستان 1 نوشته به زبان گرجی قرار دارد.

عناصر اصلی پرچم کشور گرجستان، طرح صلیب‌ های روی آن می‌ باشد که روی زمینه‌ سفید رنگ شکل گرفت. مردم کشور گرجستان به دین مسیحیت (از شاخه کریستین ارتدکس) معتقد هستند و ارادت خاصی به دین مسیحیت دارند. به علاوه مردم این کشور حضرت عیسی و حضرت مریم را جزء قدیسان می‌ شمارند. این ارادت و اعتقادات مردم گرجستان در پرچم کشورشان نیز رخنه کرده و طرح صلیب روی پرچم، مذهبی بودن آن‌ ها را به رخ جهانیان کشیده است. 5 صلیبی که روی پرچم کشور گرجستان طراحی شده‌ است، به 5 زخم عمیق روی بدن حضرت مسیح اشاره دارد. این پرچم، پرچم غیر نظامی و شهروندی کشور گرجستان می‌ باشد. دیگر پرچم‌ های نظامی این کشور، طراحی‌ های متفاوتی دارند.

پرچم کشور گرجستان
درباره جمعیت و مردم کشور گرجستان

کشور گرجستان از نظر جمعیت و مساحت، 1 کشور کوچک و کم جمعیت محسوب می‌ شود. مساحت این کشور حدود 60099 کیلومتر است. بخش قابل توجهی از مساحت این کشور به کوهستان‌ های بلند، رودخانه‌ ها، سواحل دریاها و سایر جاذبه‌ های گردشگری اختصاص یافته است. درباره جمعیت هم باید گفت بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار گرجستان در سال 2021، جمعیت این کشور 3٬728٬600 است که بخش زیادی از این جمعیت در تفلیس زندگی می‌ کنند. به ازای 1 کیلومتر مربع در این کشور، 65 نفر زندگی می‌ کنند که این یعنی تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین است. البته این مسئله شامل حال تفلیس نمی‌ شود. تراکم بالای جمعیت پایتخت در برخی از ایام سال، باعث ایجاد ترافیک نیمه سنگین می‌ شود.

مردم کشور گرجستان
زبان، ادبیات گرجی کهن و شیرین

گرجستان زبان و الفبای خود را دارد، که ریشه آن از زبان پارتی از دسته زبان های فارسی است. تنها حدود 4 میلیون گرجی در سراسر جهان به آن صحبت می کنند. این زبان یکی از 14 زبان منحصر به فرد و قدیمی جهان است. این الفبا تحت 3 توسعه خط مختلف قرار گرفت و آنچه امروزه گرجستان از آن استفاده می کند، متاورولی نام دارد که دارای 33 حرف است.

ادبیات گرجی قدمتی 2٬500 ساله دارد و چند قرن پیش از میلاد حضرت عیسی پا به عرصه وجود نهاده‌ است. از قدیمی‌ ترین آثار ادبی اصیل گرجستان که تا دوره معاصر به یادگار مانده عبارت است از یاکوب تسورتاولی تحت عنوان (شهادت شوشانیک) قرن پنجم که اثری است فوق‌ العاده هنری و مشحون از ایده وفاداری به میهن، قرون 12 –13 میلادی، دوران ادبیات کلاسیک گرجی را تشکیل می‌ دهد. در این هنگام است که داستان عاشقانه و رمانتیک به نام (ویسرامیانی) ترجمه سارگیس تموگولی و مجموعه داستان‌ های مربوط به (آمیران دارجانیان) نوشته موسه خونلی، منظومه‌ های مدح و تحسین‌ آمیز درباره (عبد السمیع) اثر ایوانه شاوتلی و (تاماریانی) اثر چاخروخادزه به وجود آمدند.

ادبیات گرجی

خط گرجی یکی از 16 نظام نوشتاری موجود در جهان، مخصوص نوشتن زبان گرجی و دیگر زبان‌ های کارتولی است. این سیستم نوشتاری شامل 3 الفبای هم ارز است که عبارت اند از : آسُمْتاوْرولی، نوسْخوری و مْخِدْرولی، که امروزه فقط مْخِدْرولی مورد استفاده رسمی و وسیع قرار دارد. قدیمی‌ ترین کتیبه کشف شده از زبان گرجی، نوشته شده به نخستین الفبای گرجی یعنی آسُمْتاوْرولی و مربوط به سده یکم پیش از میلاد مسیح است.

پراکندگی مذاهب و ادیان مختلف در گرجستان

طبق آخرین آماری که در سال 2017 به دست آمد، جمعیت کشور گرجستان چیزی بالغ بر 3 میلیون 973 هزار نفر می باشد. طیف گسترده مردم ساکن گرجستان به معنی آرایه‌ای غنی از مذاهب فعال در این کشور است. امروزه بیشتر جمعیت این کشور یعنی 83.4% را مسیحیان ارتدوکس تشکیل دادند، که در درجه اول پیروان کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. در حدود 1% متعلق به کلیسای ارتدوکس روسی و 2.9% پیروان کلیسای حواری ارمنی (ارتدوکس شرقی) می باشند که تقریباً تمام آن ها ارامنه هستند.

پیروان دین اسلام نیز 10.7% از کل جمعیت گرجستان را تشکیل دادند. اغلب در استان های آجارستان، کومو کارتلی و 1 اقلیت قابل توجهی در تفلیس ساکن می باشند. کاتولیک های کلیسای ارامنه و لاتین نیز 0.8% جمعیت را به خود اختصاص دادند. بیشتر در جنوب این کشور و عده کمی از آن ها نیز در تفلیس ساکن هستند. 2% باقی مانده را هم پیروان ادیان دیگر تشکیل می دهند. 1 جامعه یهودی قابل توجهی هم در تفلیس ساکن هستند.

بهترین فصل برای تهیه تور گرجستان

آب‌ و هوای متنوع و بسیاری در این کشور کوچک وجود دارد. کاملاً با کشوری 4 فصل رو به رو هستید. کوه‌ های قفقاز و دریای سیاه شرایط جوی متفاوتی را برای گرجستان ایجاده کرده‌اند. به‌ طور‌ کلی شرق این کشور خشک‌ تر، سردتر و غرب آن معتدل‌ تر است. از لحاظ آب‌ و‌ هوایی بهترین زمان سفر به گرجستان ماه‌ های مِی (11 اردیبهشت تا 10 خرداد ماه)، ژوئن (11 خرداد تا 9 تیر ماه) و سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر ماه) به ویژه در هنگام بازدید از تفلیس خواهد بود.

تهیه تور گرجستان

چرا که زمین‌ های پست این منطقه، از سرما و زمستان جلوگیری می‌ کند. در این ماه‌ ها گرما و رطوبت معتدل تابستانی حکم‌ فرما است. در هر صورت شرایط جوی این کشور بسیار متغیر است. به ویژه در فصل پاییز که ممکن است آفتاب به سرعت جای خود را به ابرهای بارور بدهد. پس باید هر لحظه آماده خیس شدن در زیر باران باشید. لباس‌ ها و کفش‌ های مناسبی برای سفر همراه خود بردارید.

بهترین زمان برای سفر به گرجستان مِی، ژوئن یا سپتامبر است. به خصوص در مناطق پست اطراف تفلیس، زیرا از گرما – رطوبت تابستان و زمستان یخبندان جلوگیری می کنید. زمان برداشت پاییز به ویژه در اطراف تاکستان‌ های کاختی بسیار زیبا و دل فریب است. اما بیشترین افزایش قیمت تور گرجستان در فصل بهار و تعطیلات عید است. در این زمان از سال کنسرت و جشنواره‌ های زیادی در کشور گرجستان برگزار می‌ شود. دلیل این افزایش قیمت نیز همین است.

با خرید تور گرجستان در فصل زمستان می‌ توانید در رشته‌ کوه‌ های قفقاز اسکی کنید و از برف بازی لذت ببرید. تور گرجستان در فصل زمستان پایین‌ ترین قیمت را تجربه می‌ کند. اگر به دنبال ارزان‌ ترین تور گرجستان هستید، فصل زمستان را انتخاب کنید. اگر موفق به رزرو تور گرجستان خود 1 یا 2 ما پیش از سفر نشدید، با مشاوران ما در آژانس مسافرتی سفرهای دنیاگردی آریا تماس بگیرید تا آفر تور گرجستان و تور گرجستان لحظه آخری را برای شما پیدا کنند.

بهترین زمان برای سفر به گرجستان
بهترین زمان سفر به گرجستان ؛ برای از دست ندادن جشنواره ها

شما عاشق شرکت در جشنواره های رنگارنگ و فستیوال های بی نظیر کشورها هستید؟ با دنیاگردی آریا همراه باشید. ما لیست و زمان این رویدادها را در اختیار شما می گذاریم. گرجستان میزبان فستیوال های مختلفی است که همه چیز را از موسیقی و غذا تا صنایع دستی و سنت های ناملموس جشن می گیرند. صرف نظر از زمینه مورد علاقه خود، جشنواره‌ای را در گرجستان پیدا کنید که مطابق با سلیقه آن ها باشد. فرهنگ پُر جنب و جوش کشور را تجربه کنید. در جشن ها و شادی ها شرکت کنید.

جشنواره های رنگارنگ گرجستان
عید پاک گرجستان

فصل بهار یکی از فصل‌ های پُر شور از جشنوار‌ه‌ های مختلف در کشور گرجستان است. یکی از محبوب‌ ترین جشنواره‌ های این فصل، عید پاک است که در ماه آوریل برگزار می‌ شود. در این دوران کلیساها، برنامه‌ های متعددی ارائه می‌ کنند که بازدید از آن‌ ها خالی از لطف نخواهد بود. پس تور ارزان گرجستان را در این فصل از دست ندهید.

(Tushetoba)

جشنواره کوهستانی باشکوهی که هر ساله در اوایل آگوست (مرداد ماه) در منطقه توشهی برگزار می‌ شود، توشوبا است. ورزش‌ های سنتی همچون تیر اندازی با کمان، اسب‌ سواری، آوازها و رقص‌ های محلی برخی از تفریحات این جشنواره فرهنگی – سنتی هستند. اگر به فرهنگ‌ های کهن علاقه دارید، بدون شک بازدید از این جشنواره برای شما مناسب است.

جشنواره Tushetoba
جشنواره‌ های موسیقی و فرهنگی

فصل تابستان نیز فصل جشنواره‌ های موسیقی و فرهنگی همچون جشنواره جاز و آرت ژن است. در جشنواره آرت ژن هنرمندان از تمامی نسل‌ ها و کشورهای مختلفی همچون اوکراین، ترکیه، چین، فرانسه و انگلستان به دور هم جمع می‌ شوند. فعالیت‌ های فرهنگی متعددی را ارائه می‌ کنند. این جشنواره به‌ طور‌ کلی بر فعالیت‌ های فرهنگی و سنتی تأکید دارد. پس اگر آشنا شدن با فرهنگ‌ های کشورهای مختلف برایتان جذاب است، این جشنواره را از دست ندهید.

جشنواره‌ های موسیقی و فرهنگی گرجستان
🎂 جشن تولد تفلیس

جشن تولد تفلیس در ماه اُکتبر (9 مهر تا 9 آبان ماه) همراه با مراسم‌ های شاد و مفرح در این شهر برگزار می‌ شود. مکان اصلی این جشن در میدان گرگاسالی است که معمولاً برگزاری کنسرت‌ ها، طبخ غذاهای گرجی، آتش‌ بازی و … در این مکان انجام می‌ شود. در آخرین یکشنبه ماه اُکتبر هر سال، هنگامی که جشن تولد تفلیس یا تبلیسوبا فرا می‌ رسد حال و هوایی تماشایی در کشور گرجستان به‌ ویژه شهر دل‌ انگیز تفلیس پدید می‌ آید.

توریستی ترین شهرهای گرجستان ؛ بهشت کوهستانی

گرجستان سرزمین مناظر خیره کننده، فرهنگ پذیرایی، رشته کوه های باور نکردنی، زندگی شهری پُر جنب و جوش، غذاها، نوشیدنی های خوشمزه و مهمان نوازی گرم است. این کشور ترکیبی شگفت انگیز از شگفتی های طبیعی، تاریخی و فرهنگی را ارائه می دهد. از شهرهای گرجستان تا دیدنی های توریستی، می توانید دنیای کاملاً جدیدی را در مقابل خود باز کنید. هر شهر گرجستان داستان متفاوتی را روایت می کند. داستانی از گذشته، داستانی از بقاء و داستانی از احیاء.

خواه عاشق تاریخ باشید، عاشق طبیعت، علاقه‌ مند به غذا، یا خبره هنر. شهرهای گرجستان هر آنچه را که نیاز دارید ارائه می‌ دهند. به لیست شهرهای گرجستان که می توانید برای تجربه لذت بخش از آن ها دیدن کنید، نگاه کنید. از خیابان‌ های شلوغ گرفته تا سواحل پُر جنب‌ و جوش، بازارهای پُر جنب‌ و جوش، غذاهای لذت‌ بخش تا کوه‌ های باشکوه، شهرهای گرجستان مملوء از حال‌ و هوای سرزنده هستند. در اینجا لیستی از آن شهرهایی است که با قلب باز و مهمان نوازی گرم از شما استقبال می کنند.

1) تفلیس ؛ شهر چشمه های آب گرم

تفلیس قلب تپنده گرجستان است. تفلیس، یکی از بهترین شهرهای گرجستان محیط دره‌ای چشم گیر، شهر قدیمی خیره کننده، معماری نفس گیر، غذاها و نوشیدنی های لذت بخش را ارائه می دهد. این یک مقصد توریستی فریبنده است که طبیعت، فرهنگ و امکانات مدرن را بی عیب و نقص ترکیب می کند. هنگام کاوش در خیابان های سنگ فرش شهر قدیمی، دنیای رنگارنگ و جادویی جدیدی را خواهید دید که در بالکن های رنگارنگ و کلیساهای باستانی باز می شود.

تور تفلیس

تفلیس با ترکیب قانع کننده تأثیرات آسیایی و اروپایی، کارهای زیادی را برای انجام در شهر ارائه می دهد. از شگفت‌ انگیز شدن در مناظر افق‌ انگیز تا غرق شدن در معماری معاصر، باز کردن سنت‌ های چند قرن نوشیدنی ها، سفر در تاریخ این کشور و موارد دیگر چیزهای زیادی برای لذت بردن وجود دارد. از جمله چشمه های آب گرم بی نظیر شهر تفلیس به تاریخ و بناهای قرون وسطایی خود معروف است. بیشتر دیدنی های گردشگری این شهر را، بناهای تاریخی تشکیل می‌ دهند.

اگر به رزرو تور گرجستان فکر می‌ کنید. به معماری این شهر و بناهای تاریخی علاقه دارید، تور تفلیس باتومی را در اولویت خود قرار دهید.

2) باتومی ؛ شهر لوکس ساحلی گرجستان

یکی از بهترین مکان ها برای بازدید در گرجستان است. این گوهر ساحلی فریبنده در گرجستان، محبوب قلب گردشگران است. آرامش و هیجان را کاملاً ترکیب می کند تا فضایی را برای تجربه های فراموش نشدنی ایجاد کند. باتومی با پس زمینه‌ای از تپه های محو، کوه های سر به فلک یخی، شهری کاریزماتیک با شهر قدیمی جذاب، آب و هوای نیمه گرمسیری چشم گیر است. باتومی در کنار آب های آرام دریای سیاه، سواحل زیبا و استراحتگاه های ساحلی دارد. علاوه بر این، باتومی دارای جاذبه‌ های اصلی توریستی بسیاری است که بازدید کنندگان عاشق دیدن آن‌ ها هستند. از بلوار باتومی، موزه باستان‌ شناسی باتومی، برج باتومی تا باغ گیاه‌ شناسی باتومی هر کجا که نگاه کنید چیزی برای دیدن وجود دارد.

تور باتومی
⚠️ قوانین و مقررات کشور گرجستان که باید قبل از سفر بدانید :

اطلاع دارید تمامی کسانی که به یک کشور خارجی مسافرت می کنند، باید تمامی قوانین کشور مقصد را در بدو ورود رعایت کنند. اصولاً این قوانین با توجه به نوع فرهنگ، مذهب، آداب اجتماعی و مواردی از این قبیل، قوانین به خصوصی را برای مسافران خارجی در نظر می‌ گیرند.

کشور گرجستان نیز برای مسافران خارجی قوانین ویژه‌ای تدوین نموده است، که به عنوان 1 فرد ایرانی باید قبل از مهاجرت و مسافرت به گرجستان از آن ها اطلاع داشته باشید. تا سفر امن تری را تجربه کنید، که از آن جمله می توان به :

1- ممنوعیت حمل ساک های دستی در پرواز به سمت گرجستان

2- عدم تجاوز وزن کالاهای شخصی و غیر تجاری توسط مهاجران از 100 کیلو گرم

3- ممنوعیت همراه داشتن انواع داروهای آرام بخش حتی کودئین و استامینوفن بدون گواهی پزشکی

4- عدم همراه داشتن هر گونه قرص ترک اعتیاد، مواد روان گردان، مواد مخدر یا سلاح های سرد و گرم

معمولاً افراد در زمان مسافرت به یک کشور ممکن است وسایلی را به آنجا ببرد. یا وسایل را از کشور مورد نظر به ایران و کشور ثالث بیآورد. در این خصوص باید موارد زیر را رعایت کنید :

1- خروج از گرجستان مشمول پرداخت هیچ گونه مالیاتی نمی باشد.

2- حیوانات خانگی باید حتماً تحت معاینات و آزمایشات پزشکی قرار گیرند. گواهی سلامت و گذرنامه حیوان خانگی را دارا باشند.

3- خروج ارز محلی گرجستان با هیچ گونه محدودیتی مواجه نمی باشد، اما خروج ارز خارجی تنها تا سقف 500 دلار امکان پذیر است.

4- کشور گرجستان دستور حمل بیش از 20 پاکت سیگار را به افراد نمی دهد. در غیر این صورت شما تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.

5- برای حمل وسایل شخصی و غیر تجاری با وزن بیش از 20 کیلوگرم، به ازای هر 1 کیلو باید به میزان 1 واحد از پول گرجستان مالیات پرداخت کنید.

6- خروج صنایع دستی و هنری گرجستان به عنوان سوغاتی و مواردی از این قبیل صرفاً با کسب اجازه از وزارت فرهنگ و دریافت عکس ویژه از این وزارت امکان‌ پذیر است.

وضعیت ویژه حمل و نقل در گرجستان :
جاده‌ ها

همه نواحی و مراکز اداری گرجستان از جمله بسیاری از روستاها با شبکه شاه راه‌ ها و جاده‌ هایی که سراسر کشور را تحت پوشش قرار می‌ دهد، مرتبط هستند. در مجموع راه‌ های آسفالته گرجستان حدود 20000 کیلومتر است، که این کشور طرح‌ هایی هم برای گسترش جاده‌ ها و به خصوص بزرگراه‌ ها در دست اجرا دارد. از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها، ساخت 1 بزرگراه 6 بانده بندر دریای سیاه به تفلیس و از آبخازیا تا مرز آذربایجان می‌ باشد.

جاده های گرجستان
راه‌ آهن

راه‌ آهن گرجستان در مسیر تفلیس – سامتردیا ارتباط 3 کشور قفقاز و روسیه را با گذر از سواحل دریای سیاه به سمت شمل از طریق آبخازیا ممکن می‌ سازد. مسیرهای کوتاه‌ تر داخل گرجستان، اکثر شهرهای این کشور را به هم مرتبط می‌ سازد. در مقایسه با کشورهای هم جوار قدرت کشش راه‌ آهن این کشور به دلیل اینکه اغلب لکوموتیوها و واگن‌ ها در همین کشور تولید شده‌اند، بالا می‌ باشند.

راه‌ آهن گرجستان
خطوط هوایی
✈️ هواپیمایی گرجستان

کشور گرجستان از سامانه حمل و نقل هوایی داخلی – خارجی پیشرفته‌ای برخوردار است. از آخرین تجهیزات، ورژن‌ های صنایع و ابزار آلات هوایی در این کشور استفاده می‌ شود.

در گرجستان 10 فرودگاه قابل استفاده برای هواپیماهای غیر نظامی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ ها، فرودگاه‌ های تفلیس، باتومی، سوخومی و پوتی از اهمیت خاص برخوردار هستند. از بین این 10 فرودگاه، 5 تا بین‌ المللی و 5 تا داخلی می‌ باشند. فرودگاه‌ های نظامی زیادی نیز در گرجستان وجود دارند. در حال حاضر از تفلیس شبکه خطوط هوایی برای مقاصد استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف، مسکو، تهران، برلین، پاریس، ورشو و مینسک به صورت دائمی برقرار است.

هواپیمایی گرجستان
بنادر و کشتیرانی

اهمیت حمل و نقل دریایی برای گرجستان، هنگامی که راه‌ آهن کشور به طرف شمال از طریق آبخازیا قطع شد کاملاً مشخص گردید. بنادر دریای سیاه در تأمین کالا نه فقط گرجستان بلکه برای حتی کشورهای ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و قرقیزستان نیز ایفای نقش دارند.

طبق گزارش‌ های سال 2007 میلادی، بندر پوتی از جمله بزرگترین بنادر دریای سیاه به‌ شمار می‌ آید. زیرا بخشی از راهروی تراسیکا می باشد. میزان مبادلات بندر پوتی در سال 2006 میلادی، 17 میلیون تن گزارش شده‌ است که 9٫1٪ رشد سالانه آن می‌ باشد. بندر پوتی یکی از مهم‌ ترین بنادر صنعتی دریای سیاه و یکی از بنادر مهم دنیا به‌ شمار می‌ رود. همواره روزانه میلیون‌ ها تن کالا از این بندر صنعتی جا به‌ جا و صادر یا وارد می‌ شوند.

بنادر و کشتیرانی گرجستان
قصه یک فرهنگ غنی در قلب گرجستان

گرجستان کشوری با تاریخ فرهنگی غنی است، که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد. این کشور با بناهای معماری خیره کننده، سنت های عامیانه، آهنگ ها، رقص ها، صنایع دستی، جشنواره های پُر جنب و جوش، تئاتر و صحنه های هنر مدرن، گنجینه‌ای از میراث فرهنگی است.

سنت های باستانی گرجستان را که از طریق مناظر و بناهای تاریخی آن بیان شده است، تجربه کنید. گرجستان با قلعه‌ های باستانی، صومعه‌ ها، کنیسه‌ ها، مساجد، شهرهای غارنشین و قلعه‌ ها، موزه‌ای زنده از گذشته جذاب خود است. بازارها و جشنواره های محلی را کاوش کنید تا در فرهنگ پُر جنب و جوش منطقه غوطه ور شوید. یا در موزه ها، گالری ها و کتاب فروشی ها در دنیای هنر و ادبیات گرجستان غوطه ور شوید.

گرجستان دائماً از خود در برابر فاتحان احتمالی دفاع کرد. این کشور توانست معماری، زبان، الفبا، ادبیات، موسیقی، رقص، سنت های آشپزی و … خود را حفظ کند. امروزه گرجستان در سراسر جهان، به عنوان یکی از مهمان نوازترین کشورهای جهان معروف است.

تورهای گرجستان

برای قرن‌ ها، فرهنگ‌ های اروپایی، شرقی و سایر فرهنگ‌ ها در گرجستان واقع در تقاطع اروپا و آسیا، با یکدیگر روبرو شده‌اند. کنار هم قرار گرفتن ویژگی های منحصر به فردشان و خلاقیت گرجی منجر به توسعه فرهنگی متنوع و منحصر به فرد شد. این کشور با ترکیبی از دوران باستان، مدرنیته، با آثار و مناظر میراث فرهنگی خود که در آن سنت های چند 100 ساله باقی ماند شما را شگفت زده خواهد کرد. سن، مقام و قدرت برای افراد احترام می‌ آورد. به همین دلیل مردم، احترام بسیاری برای افراد مسن قائل هستند. البته به همان نسبت نیز از سالمندان یا افراد در رأس قدرت، انتظار می‌ رود تا مسئولیت تصمیم‌ گیری درست در مواقع لزوم را بر عهده بگیرند.

یادتان باشد که فقط اعضای خانواده و دوستان نزدیک، یکدیگر را با اسم کوچک صدا می‌ زنند. بقیه‌ افراد از نام خانوادگی یا نام کوچک همدیگر به همراه لفظ (آقا) یا (خانم) استفاده می‌ کنند. معمولاً مردم هیجان خاصی در صحبت کردن دارند و علاوه بر بالا رفتن تن صدا، حرکات دستشان هم افزایش پیدا می‌ کند. خانم‌ ها در این کشور از احترام بالایی برخوردار هستند و می‌ توانند در بیشتر موقعیت‌‌ هایی که مد نظرشان است، مشغول به کار شوند. اگر تحصیلات بالایی داشته باشند، حتی ممکن است از پدرانشان هم بیشتر حقوق بگیرند.

لباس سنتی زیبای و خاص گرجستان

لباس سنتی مردم گرجستان، چوخا (Chokha) نام دارد که از قرن 9 میلادی تا سال 1920 در سطحی گسترده از آن استفاده می‌ کردند. امروزه این لباس، نمادی از غرور ملی به حساب می‌ آید. بیشتر مردان در مجلس‌ های رسمی و عروسی آن را می‌ پوشند. این لباس، 1 کت پشمی با یقه‌ای بلند را شامل می‌ شود. معمولاً 1 کلاه از جنس خز، خنجر و چندین گلوله را نیز در بر می‌ گیرد که به تزئین آن کمک می‌ کنند. این لباس، انواع مختلفی دارد و امروزه تغییرات متعددی را در آن به وجود آورده‌اند. بسیار مدرن‌ تر از مدل اولیه و اصیلش به نظر می‌ رسد.

لباس سنتی زیبای و خاص گرجستان
گرجستانی ها، 4 بار سال نو را جشن می گیرند!

جالب است بدانید که کشور گرجستان، کشور ارتودوکس به حساب می آید. برای همین هم مردم این کشور ۲ بار سال نو را جشن می گیرند، که یکی در 1 ژانویه مثل تمامی مردم دنیا و 1 بار هم 13 ژانویه است. جالب است که به جشن دومی جشن سال نو قدیمی گفته می شود. جالب است اما خیلی ها هم در گرجستان 7 ژانویه را برای کریسمس جشن می گیرند و غذای مخصوصی به نام (Guruli Gvezeli) یا پای (Guruli) می خورند. یکی دیگر از مهم ترین جشن های سال نو در 31 دسامبر اتفاق می اُفتد. در طول این جشن خانواده ها در شب و دیر وقت دور میز شام می نشینند. غذای مخصوصی می خورند و تا نیمه شب، این شب را در کنار هم جشن می گیرند.

🎷 موسیقی

موسیقی گرجی یکی از موسیقی‌ های غنی و باستانی دنیا است. آوازهای گرجیان وابسته به سرودهای کلیسایی در قرون وسطی است. چنانچه از منابع بر می‌ آید، 2 گونه موسیقی صوتی در بیزانس و گرجستان وجود داشته‌ است. یکی از آن‌ ها یونانی، تک صوتی دیگری گرجی و با 3 درجه صوت خوانده می‌ شد. از برجسته‌ ترین مصنفان آهنگ‌ ها باید از گریگوری مقدس از خانزتا، میخیل مودرکیلی و ایوانه میتبواری در سده دهم نام برد.

موسیقی گرجستان
راز تحسین جهانی رقص گرجی چیست؟

رقص محلی گرجستان دارای تاریخ گسترده‌ای است. به دلیل رقص های خود در بسیاری از کشورهای دنیا مشهور است. امروزه مخاطبان در بیش از چند کشور جهان رقص گرجی را با گام های زیبا، حرکات پرش پیچیده، موسیقی آتشین و جسارت های قهرمانانه تحسین می کنند.

هر رقص داستانی در مورد عشق، قهرمانی، دوستی و وفاداری است که با حرکات – شکل ها و لباس های گرجی نفیس روایت می شود. هر منطقه از گرجستان رقص خود را دارد. با ویژگی‌ ها، تنوع گام‌ ها و موسیقی که با استفاده از سازهای مختلف مانند طبل، آکاردئون یا بادامک اجرا می‌ شود.

رقص گرجی

هر منطقه از گرجستان رقص خود را دارد. با ویژگی‌ ها، تنوع گام‌ ها و موسیقی که با استفاده از سازهای مختلف مانند طبل، آکاردئون، یا بادامک اجرا می‌ شود. 4 رقص از جمله پرخولی، خورمی، گانداگانا آجری و کارتولی به عنوان یاد بود میراث فرهنگی ناملموس گرجستان معروف است.

یک سنت 8000 ساله در غذا و نوشیدنی گرجستان

گرجستان به خاطر سنت غنی آشپزی خود که تحت تأثیر بهترین تکنیک ها – سنت های اروپا و شرق است، شناخته شده است. غذاهای آن طعم های متنوعی را ارائه می دهد و برای علاقه مندان غذا خوردن ضروری است. گرجستان خانه قدیمی ترین سنت شراب سازی در جهان است، که برخی از منحصر به فرد ترین و معتبر ترین شراب های جهان را ارائه می دهد.

غذا و نوشیدنی گرجستان

باید بدانید که غذاهای گرجستان یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در این کشور محسوب می شود که طعم و مزه آن ها تحت تأثیر غذاهای خاورمیانه، اروپا و ایران است. به طور کلی غذا و نوشیدنی نقش مهمی در فرهنگ گرجستان دارد. آن ها برای جشن ها معمولاً انواع ظروف، غذاهای مختلف و مخصوص فراهم می کنند. سنت میزبانی و پذیرایی بزرگی در گرجستان وجود دارد که (Supras) نام دارد. در آن روز 1 میز پُر از غذاهای مختلف آماده می شود و مردم دور هم جمع می شوند، غذا و نوشیدنی می خورند. به طور کلی میزهای غذای گرجی ها ساده است. غذا خوردن در این کشور، بیشتر فرصتی برای دور هم جمع شدن به حساب می‌ آید و آداب به خصوصی ندارد. احتمالاً در تورهای ترکیبی تفلیس باتومی گفت‌ و گویی شاد و هیجان‌ انگیز را سر میز غذا شاهد خواهید بود.

اقتصاد چند محصولی در گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی، آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌ برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری‌ های شوروی سابق به‌ شمار می‌ آمد. مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی، وقوع جنگ‌ های داخلی از سال 1991 تا 1994 میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان 1 کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.

وضعیت اقتصادی کشور گرجستان کمی بهتر از سال‌ های قبل شده است. این موضوع به دلیل اصلاحاتی است که در ساختار مهم این کشور دیده می‌ شود. به طوری که تأثیر موازی نقش دولت در اقتصاد این کشور در وضعیت نرمال شده قرار دارد. در حال حاضر اقتصاد کشور گرجستان به نسبت سایر کشورهای همسایه خود بهتر است. طبق گزارش‌ هایی که به دست ما رسیده است مشخص شده که رشد سالانه کشور گرجستان بهتر از سال‌ های قبل بوده و نرخ تورم در این کشور نیز کمتر شده است. نرخ تورم در کشور گرجستان در حال حاضر حدود 6.03% است.

در این کشور صنعت کشاورزی حدود یک سوم از درآمد کل را شامل می‌ شود. به طوری که پرورش میوه‌ های مختلف می‌ تواند 1 گزینه بسیار خوب باشد. همینطور محصولاتی مانند تنباکو، انواع دانه‌ ها و چغندر قند از محصولات صادراتی قدرتمند در کشور گرجستان است. در مزارع و جنگل‌ های این کشور تعداد زیادی گاو وجود دارد. دیگر بخش‌ های اقتصادی قدرتمند در کشور گرجستان پرورش ماهی است. این کار در این کشور به همراه زنبور عسل می‌ تواند 1 فرصت سرمایه‌ گذاری بسیار عالی برای ایرانیان محسوب شود.

صنعت کشاورزی گرجستان

در این کشور پرورش خوک نیز به چشم می خورد. دولت این کشور به صنعت کشاورزی و همینطور دامپروری بسیار اهمیت داده است. به طوری که امروزه نقش مهمی در اقتصاد کشور گرجستان فراهم ساخته است. دولت کشور گرجستان بخش کشاورزی و دامپروری را معاف از مالیات اعلام کرده است. سرمایه‌ گذاری در این کشور با توجیه اقتصادی همراه است، به طوری که با اقلیم مناسبی نیز همراه است.

اقتصاد کشور گرجستان به تولید کشتی نیز بستگی دارد، اما بیشترین صنایع در این کشور در فضای کارهای سبک لحاظ می شوند. در نظر داشته باشید که اقتصاد کشور گرجستان در تولید و پردازش مواد غذایی رتبه بسیار بالایی داشته است. این کشور در زمینه ذغال سنگ و منگنز در سطح تجاری قرار دارد، به طوری که مهم ترین معدن در این کشور ذغال سنگ و منگنز است. منگنز در کشور گرجستان از نظر قیمت گران است، به طوری که در صنعت فولاد سازی از آن استفاده می‌ شود. صادرات این محصول به دلیل قیمت بالای آن کمتر به چشم می خورد. دلیل گران بودن این محسوب کیفیت بالا است.

تولید کشتی در گرجستان

از دیگر بخش‌ های سود آور در کشور گرجستان بخش گردشگری است. به طوری که یکی از مهم ترین بخش‌ های اقتصادی این کشور محسوب می‌ شود. در سال 2021 گردشگران خارجی زیادی سفر به گرجستان را انتخاب کرده‌اند. بخش گردشگری در این کشور سبب سود دهی خوبی شد. در نظر داشته باشید که هدف اصلی کشور گرجستان است، که بتواند جایگاه خوبی در بنادر پوتی و همینطور باتومی داشته باشد.

غذاهای گرجی ؛ دریچه‌ای به 1 فرهنگ فوق العاده

غذا راهی ایده آل برای تجربه میراث فرهنگی 1 کشور است. بازدید از شهرها یا کشورهای مختلف شما را ترغیب می کند که طعم ها و ادویه های منحصر به فرد را امتحان کنید. اگر در گرجستان هستید یا به این کشور سفر خواهید کرد، لازم نیست به فکر غذا باشید. زیرا انتخاب های فراوانی خواهید داشت. غذاهای بی‌ نظیر زیادی با طعم‌ های وسوسه‌ انگیز وجود دارند، که می‌ توانند ذائقه شما را راضی کنند.

قرار است از لذت غذا و شراب گرجی غافلگیر شوید. با ترکیبی از طعم ها، بوها و شکل ها غذاهای گرجی را دوست خواهید داشت. برای اینکه به شما کمک کنیم، بهترین غذاهای گرجستان را امتحان کنید. لیستی از بهترین غذاهای گرجستانی را تهیه کرده‌ایم، که می توانند غذاهای خوب را در شما احساس کنند.

اگر به گرجستان سفر کرده‌اید و غذاهای لذیذ را امتحان نکرده‌اید، سفرهای دنیاگردی آریا به شما می گوید بهترین راه برای درک میراث فرهنگی 1 کشور این است که غذاهای سنتی آن ها را امتحان کنید. بنابراین، در اینجا چند غذای گرجستانی وجود دارد که به پیشنهاد ما باید در گرجستان امتحان کنید :

1) خاچاپوری (Khachapuri)

این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی گرجستان است. غذای راحتی که از غذاهای ملی گرجستان به حساب می آید. نان پر پنیر است. این نان در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد. اما محبوب ترین شکل خاچاپوری امرتی است. با این حال، برخی از انواع معروف دیگر مانند خاچاپوری آجری و خاچاپوری مگرولی نیز وجود دارد. این غذا را می توانید در سراسر گرجستان پیدا کنید. اگر در گرجستان هستید، حتماً این غذا را امتحان کنید.

خاچاپوری گرجستان
2) خینکالی (Khinkali)

خینکالی یکی دیگر از غذاهای معروف در لیست غذاهای گرجستانی است. به آن سوپ کوفته گرجی می گویند که با توپ های خمیر پُر از گوشت درست می شود. این کوفته سوپ را می توان با سبزیجات، پوره سیب زمینی، پنیر و قارچ نیز درست کرد. اگر گیاه خوار هستید، می توانید به سراغ این غذا بروید. به همان اندازه کوفته های پُر از گوشت خوشمزه است. مردم این غذا را در سراسر گرجستان مصرف می کنند. این غذای لذیذ با طعمی که دارد می تواند جوانه های چشایی شما را خوشحال کند. بهترین راه برای خوردن خینکالی این است که پیراشکی را از قسمت بالای آن بیرون بیآورید، لقمه‌ای بخورید و طعم های خوشمزه را بچشید.

خینکالی گرجستان
3) عجپسندالی (Ajapsandali)

یکی از غذاهای سنتی گرجستان است، که طعم های پُر جنب و جوش منطقه را ارائه می دهد. این خورشت خوشمزه از سبزیجات دارای ترکیب خوشمزه‌ای از موادی مانند فلفل دلمه‌ای، پیاز، بادمجان، گوجه فرنگی، گیاهان معطر و ادویه جات است. این 1 نسخه گرجی از (Ratatouille) است، که می توانید ایتالیا بخورید. عجپسندالی غذای اصلی 1 غذای خانوادگی گرجی است. عجپسندلی که با نان خُرد شده یا غذاهای دیگر سرو می‌ شود، مورد علاقه همه است. این غذا با ظاهری رنگارنگ و طعم روح‌ انگیز، ذات غذاهای لذیذ گرجی را به تصویر می‌ کشد. این 1 غذای پُر حجم و آرامش بخش را ارائه می دهد.

عجپسندالی گرجستان
4) متسوادی ؛ 1 کباب بی نظیر گرجی (Mtsvadi)

متسوادی معمولاً به 6 کباب گرجی می شناسند. این محبوب ترین غذاهای گرجستانی و قلب غذاهای گرجستان است. متسوادی از تکه های کبابی گوشت ترشی تشکیل می شود. عطر گوشت قرمز و دیدن کباب برشته می تواند ذائقه شما را نوازش کند. این غذای خوشمزه را می توان با سُس تکمالی، نان تازه پخته شده و سبزیجات ترد سرو کرد. متسوادی جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ گرجستان دارد که نماد مهمان نوازی، جشن و شادی از وعده های غذایی مشترک است.

متسوادی گرجستان
5) خرچو (Kharcho)

خرچو یکی از وسوسه انگیزترین غذاهای گرجستانی است. این سوپ گوشت گاو سنتی گرجستان که سرشار از طعم های معطر است، مورد علاقه همه است. این سوپ از مواد مختلفی مانند گوشت گاو یا بره، ترکیبی از گیاهان، ادویه جات ترشی جات و سایر مواد تشکیل می شود. خرچو فقط 1 سوپ نیست. بلکه نشان دهنده میراث آشپزی و مهمان نوازی گرجستان است. گرجی ها این غذا را به عنوان غذای اصلی همراه با نان سنتی گرجی، سُس یا سبزیجات میل می کنند. خرچو با طعم‌ های لذیذ و طعم دل‌ انگیزش، 1 لذت واقعی برای ذائقه‌ های شماست.

خرچو گرجستان
6) بادریجانی نیگوزیت (Badrijani Nigvzit)

1 غذای لذیذ گرجستانی است، که با ترکیبی از طعم ها و بافت های بی نظیرش ذائقه شما را به وجد می آید. این غذا از رول بادمجان سرخ شده با فیل گردو درست می شود. بادریجانی نیگوزیت طعم شیرین و شور دارد. می توانید آن را با اسپاگتی و وعده های غذایی برنج سرخ شده با تخم مرغ میل کنید. بادریجانی نیگوزیت چه با پیش غذا و چه بخشی از بشقاب مزه دار میل کنید. اگر در گرجستان هستید و به دنبال غذاهای لذیذ هستید، این غذا فراموش نشدنی است. اگر به دنبال جزئیات بیشتری هستید، می توانید به مطلب باتومی و تفلیس سر بزنید.

بادریجانی نیگوزیت

امیدواریم این لیست از غذاهای لذیذ گرجی شما را با دانش آشپزی در مورد غذاهای گرجی غنی کرده باشد. ممکن است جوانه های چشایی شما را تحریک کرده باشد که میل به غذاهای لذیذ هستند. اگر در گرجستان هستید یا قصد دارید در آینده به این کشور سفر کنید، اکنون می دانید که در آنجا چه بخورید. اگر در میانه برنامه ریزی سفر خود با تور لحظه آخری گرجستان هستید، می توانید از دنیاگردی آریا کمک بگیرید. مشاوران ما پیشنهادات هیجان انگیزی در مورد پکیج های تور گرجستان برای شما دارند که می توانید با قیمت های مقرون به صرفه از آن ها استفاده کنید. پکیج های سفر ما قابل تنظیم هستند و می توانید آن ها را بر اساس ترجیحات سفر خود شخصی سازی کنید. با ما تماس بگیرید، چون در تورهای ترکیبی تفلیس باتومی چند پیشنهاد فریبنده در انتظار شما است.

کلام آخر!
چه چیزی در تور ترکیبی گرجستان انتظار شما را می کشد؟

اگر به عنوان توریست وارد این کشور شوید، امکان این که از طرف 1 خانواده گرجی به خانه‌ای دعوت شوید خیلی زیاد است. چون گرجی ها دوست دارند مهمان داشته باشند و 1 وعده غذا، نوشیدنی شما را مهمان کنند.

تور ترکیبی گرجستان

گرجستان در حال تبدیل شدن به محبوب‌ ترین مقصدهای گردشگری در اروپا است. تور گرجستان به دلیل جاذبه‌ های کشور گرجستان و فاصله کم آن با ایران به یکی از تورهای پُر طرفدار تبدیل شد. اگر برای تعطیلات به یاد ماندنی خود قصد سفر با تور گرجستان را دارید، همین الان با مشاوران سفرهای دنیاگردی آریا تماس بگیرید، تا به شما بهترین هتل های تفلیس و بهترین هتل های باتومی را با پکیج اقتصادی تور تفلیس پیشنهاد کنند.

سؤالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست